אמסטף ברוסית

אמסטף - סטפורדשיר טרייר אמריקאי

בכלב זה משולבים מלתעות פלדה ולב של חתלתול, כוחו של גלדיאטור אמיתי ותמימות שאופיינית רק לילדים.

אגדות אודות כלבים רוצחים אינן אלא רק אגדות. עבור הסביבה לא הכלבים מסוכנים אלא בעליהם המחלקים להם פקודות. מי שלפחות פעם אחת התקשר עם כלב מגזע זה יעיד כי אמסטף יוצר רושם של ג'נטלמן אלגנטי ושל ''איש משפחה'' יותר מאשר רושם של חוצפן. למעשה, אמסטף יכול להיות מאושר רק במסגרת משפחה, בסביבת אנשים האוהבים אותו, אז מסוגל אמסטף למלא את הבית בשמחה, הרמוניה והדדיות.

הסטפורדשיר טרייר אמריקאי הוכר כגזע ע''י האגודה הבינלאומית לידיעת הכלבים לא מזמן, אך נהיה פופולרי מאוד בזמן קצר למדי, הן בקרב החובבנים והן בקרב המקצוענים, ובכך הוא מהווה תחרות גבוהה עבור גזעי כלבים אחרים בהם הכירו הכלבנים מזמן. אז מהי הסיבה להצלחה המסחררת הזו, למרות השמועות הנוראות ?

הטרייר הוא כלב בעל פרווה חלקה, בעל גודל ממוצע, הוא סובלני, חזק, בעל מבנה גוף אטלטי, חכם מטבעו , ניתן לחינוך בקלות, זריז, יציב מבחינה פסיכולוגית ובעל מערכת חיסון חזקה. האמריקאים מאפיינים את הטרייר באופן הבא : '' כלבים אלה הם חכמים ואפשר לסמוך עליהם, אומץ והחלטיות אופייניים להם. הם מקרינים עוצמה. אמסטף הוא שרירני, תמיד בתנועה וחינני. באמסטף מושלם, משולבים הכוח והעוצמה של בולדוג עם החינניות וזריזות של טרייר''. אחד מהיתרונות העיקריים של אמסטף הוא היחס השווה שלו כלפי כל חברי המשפחה, הוא נאמן באותה מידה לכל בעליו ולא אוהב מישהו באופן מיוחד. ליבו הרחב מספיק לכולם. בשביל הילדים זהו בייביסיטר נאמן אוהב ושותף נפלא במשחקים. בשביל האישה הוא שומר טוב ובשביל הבעל הוא שותף נהדר בטיולים, עוזר לשמור על כושר גופני, הוא חבר נאמן. אלו הן התכונות שעליהן מתבססת העמדה כי אמסטף הוא כלב משפחה.

יציבות פסיכולוגית ומערכת עצבים מאוזנת הם תוצאה של בררנות נכונה וקשה. אמסטף הוא תמיד במצב רוח טוב, תמיד מוכן לעבוד, מבצע כל פקודה ופשוט זוהר מבפנים אם הוא רואה שבעליו מרוצה ממנו. אמסטף מוכן ל עשות כל דבר בשביל מחמאה מבעליו. יכולתו של אמסטף לנתח את המצב במהירות מאפשרת החלפת מצבי רוח מיידית, מה שמאפשר את שימושם של האמסטפים בעבודות כלבים למיניהן. עוד מזמן מלחמת עולם הראשונה, ידוע ומוכר לכולנו ה''יאנקי-טרייר'' בשם סטאבי שקיבל דרגת סמ''ל. הוא היה הכלב המצטיין של הצבא, הוא הזהיר את החיילים על התקפת גז מתקרבת ותקף מרגל נאצי. בבית הלבן, הנשיא ווילסון העניק לכלב מדלייה על אומץ לב. בימינו ישנם אמסטפים מפורסמים וידועים, למשל : "גיישה" הכלבה עובדת כבר שנתיים ביחידת חיפוש והצלה קינולוגית ברוסיה. בכלבים מגזע זה משתמשים בגבולות מדיניים, אך שימושו המיוחד ביותר של אמסטף הוא בתפקיד של כלב מלווה- משקם. גלוריה גלאט הסתדרה מצויין עם המטלה הלא קלה הזו, בלוקחה חלק פעיל בניסוי ''כלב עזר לעוור'' - ע''י שילוב של חינוך ואילוף ניתן להגיע לתוצאות יוצאות דופן.

ועכשיו בואו נעקוב אחר סיפור הוולדותו של גזע כלב המיוחד והנאמן הזה. מולדתו של אמסטף היא הרוזנות סטפורדשיר הממוקמת במרכז אנגליה והידועה עקב קרבות הכלבים המפורסמים שלה. הצופים הנלהבים ביותר של הקרבות היו בעיקר עובדי מכרות ובמתכות. הכלבים שחונכו במיוחד בשביל קרבות נבדלו מכלבים אחרים בהתלהבות, אומץ, כוח וזריזות. עד היום לא ידוע מי החליט לשלב בין בולדוג וטרייר. הסלקציונרים סברו כי הזגע החדש ייקח את המהירות והתשוקה מטרייר ואת הגבריות והסיבולת מבולדוג. הכלב המעורב החדש הקרוי ''בול אנד טרייר'' נהיה פופולרי במהירות רבה בקרב אוהבי קרבות הכלבים. בשנת 1803 פרסם "The Sporting Magazine" העיתון האנגלי תמונה של בול אנד טרייר "טראסטי" שהיה שייך ללורד קאמאלפורד. כלב זה השתתף ב- 104 קרבות ואף פעם לא הפסיד. באירלנד במחוזות ווטרפולד וקורק עסקו בריבוי של בול אנד טריירים וכלבים אלו הובלו בכמויות גדולות לאנגליה החדשה. ובכל זאת המקום המפורסם והידוע ביותר בעולם לגידול ''מכונות הקרב'' היה הרוזנות של סטפורדשיר באנגליה. בשנת 1835 חוקק הפרלמנט האנגלי חוק האוסר קרבות כלבים.

הבול אנד טרייר הובא לאמריקה ע''י אוהבי קרבות הכלבים. המסמכים הראשונים המעידים על קיומו של בול אנד טרייר באנגליה החדשה מתועדים בשנת 1870, אך למעשה הכלבים הראשונים מגזע זה הופיעו שם הרבה לפני שנה זו. באמריקה החלו לקרוא להם פיט-דוג ופיט-בולטרייר. האמריקאים מצאו שימוש חדש לכלבים הנהדרים האלו. הצופים של המערב הפרוע השתמשו בהם לשמירה על בתיהם של המתיישבים החדשים, להגנת החקלאים מנחשים, חולדות ואפילו דובים. כלבים אלו הבריחו את הצאן למרעה. החקלאים סברו כי רק הגדולים מהכלבים יוכלו לנצח בקרב עם זאב פרא או דוב ולכן בחרו בעקביות את הכלבים הגדולים. אט-אט התגלתה תכונה נוספת של האמסטפים שהיא נאמנות לבעליהם. לבול אנד טריירים החלו לקרוא ''כלב החווה''. יש המניחים כי דווקא בתקופה זו קיבל הכלב את צורתו העכשווית. חלק גדול מריבוי הכלבים הללו ומהגנתם מהאשמות וטענות כוזבות נתרם מידי וויל ג'ודי, העורך של העיתון ''עולם הכלבים'' והוא זה שחשב על השם העדין לכלב זה והוא ''יאנקי-טרייר''. אך ''יאנקי-טרייר'' נהיה אהוב על כולם רק לאחר הופעתו של כלב כוכב בשם פיט על מסך הקולנוע ההוליוודי. הכלב הזה נולד להיות שחקן. הכלב חי תשעה שנים ושיחק בסרטים רבים. כמובן שפיט חייב את תהילתו לבעליו ומאמנו גארי ניוסניי שהתייחס אליו באהבה וסבלנות רבים. לראשונה, הוכר אמסטף כגזע בארה''ב בשנת 1936 כאשר הוכר רשמית ה''מועדון לסטפורדשירים טריירים של אמריקה''. מאז ועד היום הטרייר הוא הגזע האהוב על האמריקאים. מאוחר יותר, הסלקציונרים האמריקאים סיכמו עם שותפיהם האנגלים כי יוסיפו לשמו של הגזע את ההגדרה ''אמריקאי'' כדי למנוע בלבול. בשם ''סטפורדשיר טרייר אמריקאי'' משתמשים משנת 1974. הטרייר הוכר כגזע ע''י האגודה הבינלאומית לידיעת הכלבים וע''י מועדון הקנל האמריקאי. כיום משתמשים בקרבות בפיטבול-טריירים, הנבדלים מאמסטף בגודלם ( קטנים יותר ) ובהיותם יותר קלים ויותר אגרסיביים. לא האגודה ולא מועדון הקנל לא מכירים בפיטבול כבגזע רשמי.

לרוב, האמסטפים הם בעלי בריאות נהדרת למפליא, הם ניתנים לחינוך בקלות. תמיד מוכנים להגן ואם לחנכם נכון, הם לא מפגינים אלימות לא כלפי אנשים ולא כלפי כלבים אחרים. אמסטף מתייחס בחוכמה ועדינות לילדים ונאמן מאוד.

אמסטף - חבר אמיתי לכל המשפחה ועוזר נהדר בשבילכם והקרובים לכם.

ל.סוקולובה
מתמחה בינלאומית בסטפורדשיר טרייר אמריקאי